TKR mahdollisti Tiedekeskus Heurekan vesiaiheisen näyttelyn sisätiloissa
Asiakas: Tiedekeskus Heureka, Vantaa
Projekti: ”Vesi – elämän virta” -näyttely
Toteutusajankohta: Suunnittelu käynnistyi syksyllä 2024 ja valmistui syksyllä 2025
Haaste
Heurekan tavoitteena oli luoda vesiaiheinen näyttely, joka havainnollistaa veden liikettä, patoja ja vesiputouksia aidon oloisessa ympäristössä. Tilalta vaadittiin poikkeuksellisia ominaisuuksia: lattian tuli jäljitellä visuaalisesti meren hiekkarantaa, mutta samalla toimia 100 % vesieristeenä näyttelyesineiden alla. Lisäksi pinnan täytyi kestää tuhansien kävijöiden aiheuttama kova kulutus.
Ratkaisu
Useiden testien ja kokeilujen jälkeen Heurekan työryhmä valitsi ratkaisuksi TKR-hiertolattiapinnoitteen. Tällä valinnalla ratkaistiin kaksi kriittistä tarvetta yhdellä kertaa:
1. Tekninen suoja: Pinnoite toimii saumattomana vedeneristeenä.
2. Visuaalinen elämys: Pinnoitteella luotiin aidon hiekkarannan värit ja muodot, mikä tukee näyttelyn luonnonmukaista vaikutelmaa.
Lopputulos
Lopputuloksena on visuaalisesti realistinen ja teknisesti kestävä kokonaisuus, joka kestää veden ja kävijävirrat. Näyttely yhdistää tieteellisen tiedon ja kestävän suunnittelun elämykselliseksikokonaisuudeksi.